blank
100lat
Grzegorz Sroga
+48 790 585 405
Baseny

Elementy basenu

W kilku zdaniach chcielibyśmy zapoznać Państwa z procesem powstawania basenu ogrodowego. Przedstawiamy
pokrótce najważniejsze elementy z
których składa się każdy prestiżowy i ekskluzywny basen ogrodowy.

blank

Niecka basenowa

Jako pierwszą z nich wymienić należy nieckę basenową. Może być wybudowana na kilka sposobów – z bloczków betonowych, styroduru oraz gotowej niecki polipropylenowej, tzw. nierdzewki. Wyróżniamy też alternatywną metodę, czyli szalunków gubionych. Zalicza się do niej właśnie technologia Magiline.

Należy pamiętać o tym, że niezależnie na jaką opcję się zdecydujemy, jest to zaledwie 20-25% sukcesu. Porównując basen do człowieka, to na razie powstałby szkielet (może częściowo umięśniony).

Zwróćmy uwagę również na to, że w naszych warunkach pogodowych najważniejsze jest, aby basen ogrodowy był ciepły, a przez nieckę ucieka nam 3-15% ciepła. Niezbędny i kluczowy jest zatem wybór odpowiedniej technologii.

Filtracja basenu

Kolejnym ważnym elementem, koniecznym by basen ogrodowy spełniał prawidłowo swoją funkcję jest odpowiednia filtracja, która przy porównaniu z ludzkim organizmem, pełni rolę płuc. Jej zadaniem jest oczyszczanie i eliminowanie brudu, pyłów, piasku, liści i wszystkiego tego, co wniesione zostanie do środka, a co krąży w wodzie basenowej i nie opadnie na dno. Na rynku mamy kilka dostępnych rozwiązań: filtry piaskowe, gąbkowe, biofiltry czy kartuszowe.

Na co należy jeszcze zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim na stopień zaawansowania technologii, czas obsługi  tzw. serwisowy, wydajność czyszczenia, szybkość przepływu wody przez filtrację oraz na ceny obsługi i koszty serwisowe. 

blank

Ogrzewanie basenu

Ogromne znaczenie w tym przypadku stanowi także ogrzewanie. W naszych warunkach atmosferycznych, aby dało się w przyjemny sposób spędzać czas w basenie ogrodowym, trzeba podgrzewać wodę. Standardowo ma ona temperaturę od 26-35 stopni Celsjusza. Bardzo komfortowo większość osób, czuje się już przy około 28-30 stopniach Celsjusza.

Wodę można podgrzewać na kilka sposobów: grzałkami elektrycznymi, ogrzewaniem gazowym, roletami solarnymi, czy pompami ciepła.

95% ogrzewania basenów ogrodowych odbywa się za pomocą Pomp Ciepła. Nawet jeżeli posiada się już na działce fotowoltaikę, to zdecydowanie bardziej opłaca się, dodatkowo zamontować taką pompę ciepła, która jest zasilana energią słoneczną. Ich wydajność określa się za pomocą parametru CPM, który oscyluje w zależności od rodzaju urządzenia, na poziomie 4-6 pkt. Co to oznacza w praktyce? Dobrą informację, gdyż np. przy poziomie 5.0 na 1 kW poboru prądu elektrycznego pompa ciepła wytworzy 5 kW ciepła wody basenowej.

Technologia uzdatniania wody basenowej

Istotny element to również technologia uzdatniania wody basenowej, dzięki której utrzymywana jest odpowiednia dezynfekcja. Woda przy użyciu tej metody pozostaje zawsze krystalicznie czysta. Wyróżnia się trzy kluczowe kwestie, jeżeli chodzi o wspomnianą technologię:

blank
blank
blank

Zdalne sterowanie basenem

Kolejną niezbędną częścią w budowie basenu jest sterownia. To miejsce dowodzenia, mózg całego organizmu. Jeżeli takiego elementu nie posiada się, należy pamiętać o samodzielnym odżywianiu, ogrzewaniu, czyszczeniu, włączaniu lub wyłączaniu danego urządzenia. Najnowsze rozwiązania mają zintegrowane wszystkie elementy w jednym sprzęcie i zarządzane są np. za pomocą wodoodpornego pilota lub aplikacji na telefonie komórkowym. Posiadając taki sterownik można zmieniać temperaturę wody, włączać np. światła, przeciwprąd itp. System sam będzie podawał wszystkie odczynniki związane z prawidłowym działaniem basenu, tak aby np. pH wody było na idealnym poziomie.

Roleta basenowa

Znacząca, praktyczna i bardzo funkcjonalna jest także roleta. W naszych warunkach atmosferycznych około 85-95% ciepła basenowego ucieka przez taflę wody. Kiedy zatem nie korzysta się z niego przez jakiś czas, najbardziej ekonomicznie jest zakrywać powierzchnię zewnętrzną funkcjonalną roletą. Nawet jeśli posiada się zadaszenie, ważne jest by pamiętać o nakryciu. Na rynku mamy ich wiele rodzajów. Obecnie bardzo popularne są te solarne, mające funkcję ogrzewania wody basenowej.

blank

Elementy dodatkowe

Ostatnie z czego składa się ekskluzywny i wykonany z dbałością o szczegóły basen to elementy dodatkowe. Zaliczają się do nich: prawidłowe oświetlenie, odpowiednie schody czy zejście do basenu, plaża antypoślizgowa wokoło basenu, monitoring, przeciwprąd do pływania w miejscu, dysze z hydromasażem, prysznic, fontanny, kaskady czy nagłośnienie nawodne i podwodne.

Część z tych elementów możemy zainstalować później, a niektóre uznać za zbędne i niepotrzebne. Wychodząc naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom i potrzebom, w profesjonalny sposób możemy doradzić, które akcesoria będą najbardziej odpowiednie dla danego basenu.

Jeżeli chodzi o budowę basenu ogrodowego, powyżej zostały opisane najważniejsze i główne elementy, z których się on składa. Wiedza ta z pewnością okaże się pomocna i kluczowa, gdy podjęliśmy decyzję o jego budowie w swoim własnym ogrodzie. Warto zatem zapoznać się z tym jak od strony technicznej wygląda właśnie powstawanie basenu.

Część z tych elementów możemy zainstalować później, a niektóre uznać za zbędne i niepotrzebne. Wychodząc naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom i potrzebom, w profesjonalny sposób możemy doradzić, które akcesoria będą najbardziej odpowiednie dla danego basenu.

Jeżeli chodzi o budowę basenu ogrodowego, powyżej zostały opisane najważniejsze i główne elementy, z których się on składa. Wiedza ta z pewnością okaże się pomocna i kluczowa, gdy podjęliśmy decyzję o jego budowie w swoim własnym ogrodzie. Warto zatem zapoznać się z tym jak od strony technicznej wygląda właśnie powstawanie basenu.

Niecka basenowa

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji każdego basenu jest niecka. Niecka basenowa, czyli komora będąca podstawą sztucznych zbiorników wodnych powinna być solidna i wytrzymała. Z tego względu najbardziej funkcjonalne, a przy tym najmocniejsze będą niecki budowane w technologii Magiline z tak zwanych szalunków gubionych. Cała konstrukcja niecki stanowi szkielet basenu, dlatego warto wybrać taką, która zwiększy żywotność Twojej prywatnej pływalni. Nieckę basenową montuje się po przygotowaniu wykopu oraz podbetonki. Kolejnym krokiem jest wykonanie zbrojenia, schodów, zalanie jej betonem oraz umiejscowienie instalacji wodno-elektrycznej. Takim sposobem otrzymuje się fundament porządnego basenu, który powinien być wykonany przez doświadczonego specjalistę.

Formularz kontaktowy
kontakt
Grzegorz Sroga
Autoryzowany Dealer Magiline
+48 790 585 405
grzegorz@sroga.pl
Zabierzów 32-080 ul. Kmity 3
Thank you!. Your message is successfully sent...
We're sorry, but something went wrong